Czy wolno nam wstawić szafę garażową

Pomysły wielu osób, które chciałyby zagospodarować swoje miejsce parkingowe stawiając box garażowy, ścierają się z wewnętrznymi regulaminami osiedli mieszkaniowych. Mnóstwo wspólnot mieszkaniowych posiadających określone zasady korzystania z garaży uznaje, że szafa garażowa jest swego rodzaju niebezpieczeństwem dla reszty mieszkańców, ponieważ użytkownik może tam schować przedmioty, bądź płyny będące potencjalnym zagrożeniem. Czy w takim razie, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, możemy postawić nasz boks na miejsce parkingowe?

W świetle aktualnych przepisów szafa garażowa jak najbardziej może zostać postawiona na naszym miejscu postojowym, co więcej, mamy możliwość przechowywania w niej opon samochodowych, płynów służących do  konserwacji samochodu, a także urządzeń elektrycznych.

Zgodnie z § 102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym odpowiadają budynki oraz ich  usytuowanie, „garaż jest samodzielnym obiektem budowlanym, bądź częścią innego obiektu i powstał on w celach bieżącej obsługi samochodów oraz do celów przechowywania”. Szafa garażowa w żadnym punkcie rozporządzenia nie jest opisana i nie znajdziemy tam przepisów zabraniających jej ustawienia, czy wymogów jej dotyczących. W tym przypadku mamy możliwość odniesienia się do zasady prawa – „nie ma przestępstwa bez ustawy”.  Zgodnie z tym wspólnota osiedla mieszkaniowego nie może zabronić ustawienia boxa garażowego na miejscu postojowym, które jest naszą własnością.

Użytkując nasz box parkingowy na miejscu garażowym musimy jednak zachować umiar i rozsądek. Nawiązując do art. 140 Kodeksu cywilnego, „właściciel nieruchomości powinien, przy wykonywaniu swego prawa, powstrzymywać się od działań, które w jakiś sposób mogłyby utrudnić korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Innymi słowy – nasza szafa garażowa w żaden sposób nie może przeszkadzać innym użytkownikom garażu w korzystaniu z własnych miejsc oraz może stać tylko i wyłącznie na naszym wydzielonym miejscu postojowym.

© 2017-2019 Parking Magic Box. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zadzwoń do nas: 504 505 718