Warianty miejsc parkingowych, a szafa garażowa

Niezwykle ważną decyzją w naszym życiu jest zakup mieszkania. Podejmując ją, głównie kierujemy się ceną, lokalizacją, metrażem oraz rozkładem mieszkania. W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie każde miasto jest zakorkowane, a miejsc parkingowych mamy jak na lekarstwo, wiele osób decyduje się na równoczesny zakup miejsca postojowego w garażu podziemnym. Wielu nabywców przywiązuje zdecydowanie większą wagę do położenia miejsca w hali garażowej, czy jego ceny, aniżeli do prawnego aspektu transakcji. Efektem tego, niekiedy dochodzi do sytuacji, w której nabywcy nie do końca są świadomi, co tak naprawdę kupują – co niesie za sobą brak wiedzy na temat możliwości, w jakich możemy korzystać z własnego miejsca parkingowego. Czy chcąc zyskać dodatkowe metry kwadratowe za sprawą zastosowania takiego rozwiązania jak szafa garażowa, mamy możliwość legalnego wstawienia jej na naszym miejscu parkingowym? Oferty deweloperów zazwyczaj przedstawiają dwa możliwe warianty przy nabyciu miejsca parkingowego.

Jedną z możliwości jest opisanie miejsca postojowego jako część nieruchomości wspólnej, a dokładniej jest ono traktowane w taki sam sposób jak trawnik przed osiedlem czy jako klatka schodowa. Krótko mówiąc wchodzą one w skład nieruchomości wspólnoty. W tym przypadku kosztem utrzymania miejsc w garażu obarczona jest cała wspólnota, która również ma obowiązek nimi zarządzać. W takich okolicznościach należałoby zorientować się, jakie jest zdanie całej wspólnoty mieszkaniowej – czy box parkingowy może stanąć na naszym wydzielonym miejscu postojowym.

Z drugiej zaś strony miejsce garażowe może zostać określone jako odrębny lokal niemieszkalny, w którym nabywca ma swój udział. Lokal, o którym mowa, sprzedawany jest jako współwłasność osobom, które mogą z niego korzystać. Również w tym wariancie mamy do czynienia ze współwłasnością, jednakże dotyczy ona jedynie tych osób, które wykupiły udziały w wyodrębnionym lokalu niemieszkalnym. Tylko te osoby, które zostały właścicielami (nie całość wspólnoty mieszkaniowej) mogą podejmować decyzje związane z ich miejscem parkingowym, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. W związku z tym szafa garażowa w pełni legalnie może stanąć na naszym miejscu parkingowym, a nabywca może w pełni cieszyć się z dodatkowej przestrzeni.

W zależności od formy zakupu, sytuacja, odnośnie praw do naszego miejsca parkingowego, różni się. Jednak należy stwierdzić, że oba warianty przedstawiają możliwość, w której boks garażowy może być w pełni legalnie ustawiony na miejscu postojowym w hali garażowej. Zatem możemy bez obaw korzystać z przestrzeni naszego dodatkowego lokalu użytkowego jakim wówczas staje się box garażowy.

© 2017-2020 Parking Magic Box. Wszystkie prawa zastrzeżone

Pracujemy w trybie standardowym.Gwarantujemy najwyższe bezpieczeństwo.więcej szczegółów
Modele / Ceny
logo Parking Magic Box
Wybierz region
Województwo ŁódzkieWojewództwo MałopolskieWojewództwo OpolskieWojewództwo Śląskie
Wybierz i kliknij w swoje województwo, aby sprawdzić ofertę dla Ciebie!
logo Parking Magic Box
Wybierz region
Województwo ŁódzkieWojewództwo MałopolskieWojewództwo OpolskieWojewództwo Śląskie
Wybierz i kliknij w swoje województwo, aby sprawdzić ofertę dla Ciebie!